Umudumuz Kanal Ankara

0 605

Başkentin belki de en değerli mahallelerinde oturmalarına rağmen bir türlü altyapı hizmeti alamayan vatandaşlar Kanal Ankara Projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çılgın projesi Kanal Ankara geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmişti. Projeyi Millet Bahçesi ile birleştirecek olan bakanlık bölgede dev bir rekreasyon alanı oluşturmayı hedefliyor. 9,2 kilometre uzunluğundaki Kanal Ankara projesini yıllardır büyük bir özlemle bekleyen Çankaya ve Mamak sınırındaki 8 mahalle sakini projeyle ilgili ihalenin biran önce gerçekleşmesini istedi. Kanal Ankara’nın başlamaması nedeniyle mahallelerine altyapı gelmediğini ifade eden muhtarlar bu nedenle 100 bin kişinin mağdur olduğunu vurguladı.

100 BİN HAK SAHİBİ
Mahallelerinin Ankara’nın göbeğinde olmasına rağmen doğalgaz ve kanalizasyon altyapısının bulunmadığını belirten Aşağı İmrahor Mahalle Muhtarı Mustafa Aytek, “Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan burası için yardım istiyoruz. Mahallelerimizin imarı var ancak Kanal Ankara projesiyle entegre alan altyapı çalışmaları tamamlanamadığı için binalarımızı inşa edemiyoruz. Mahallelerimizde hala doğalgaz yok… Kanalizasyon olmadığı için foseptik kullanıyoruz. Bizim tek isteğimiz Kanal Ankara projesinin bir an önce başlamasıdır. Yaklaşık 100 bin hak sahibi var burada… Bu 100 bin kişi bizde dosya halinde… Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan müjde bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KANAL ANKARA NEDİR?
AŞAĞI İmrahor, Orta İmrahor, Yukarı İmrahor, Yakupabdal, Yeşilkent, Karataş ve Boztepe mahalleleri sınırlarından geçen ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı kaplayan Kanal Ankara projesi 7 etaptan oluşuyor. Kanal Ankara projesi yeşil alanları ve sosyal alanları ile ön plana çıkıyor. İçerisinde su sporları, doğa sporları, macera parkı, seyir terası, tırmanma duvarı, macera köprüsü, fantastik oyun alanı, engelsiz oyun alanı, paintball alanı, piknik alanı ve konser alanları gibi aktivite bölümleri oluşturulan Kanal Ankara’nın tamamlandığında başkentin yeni sembollerinden birisi olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.