Vatandaş yaptı ama devlet sahip çıkmadı

0 744

Çankaya’ya bağlı Yakupabdal Mahallesi’nde hayırsever Mehmet Hikmet Ayberk tarafından 10 yıl önce yaptırılan üç katlı, 60 yataklı hastane hırsızların ilgi odağı, akşamları da hayvanların barınağı oldu.

Yakupabdal Muhtarı, Elmadağ İlçesi’nin Üreğil Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan ve hayatını kaybeden kimsesiz hayırsever Ayberk’in sağlığında sekiz derslikli bir ilköğretim, bir cami ve son olarak da hastane yaptırıp, Ankara Valiliği’ne teslim ettiğini, ancak sağlık kuruluşunun çürümeye terkedilmesine bir anlam veremediğini söyledi.

Mahalle Muhtarı, Ankara’nın çok eski bir yerleşim yeri olan eski adı Yakupabdal Köyü olarak bilinen ve şimdi Çankaya’ya bağlı 14 bin nüfuslu mahalleye 10 yıl önce İsmet Ayberk isimli bir vatandaş tarafından 6 milyon lira harcama yapılarak üç katlı, 60 yatak kapasiteteli hastane yaptırıldığını, ancak ilgisizlık ve bakımsızlıktan çürümeye yüz tuttuğunu söyledi. Mahalle Muhtarı, “Viraneye dönen hastane binası hırsızların ilgi odağı olurken, geceleri de hayvanların barınağı oluyor” dedi. Mahalle Muhtarı, şunları söyledi:

“Ankaralı Mehmet Hikmet Ayberk isimli bir hayırsever vatandaşımız tarafından yaptırılan tam teşekküllü hastane, sorumluların ilgisizliğinden çürümeye terk edildi. 10 yıl önce 6 milyon TL’ye mal olan 3 katlı, 60 yatak kapasiteli eksiksiz olarak tamamlanan hastane, burada yaşayan insanların 18 kilometre mesafede Ankara’ya gitmekten kurtarmak amacıyla yapılmıştı. Devlet yetkililerinin duyarsızlığı nedeniyle çürümeye yüz tutan binanın hırsızlar tarafından herşeyi yağma edildi. Ne kapısı, ne de penceresi kaldı. Hırsızlar elektrik kablolarını, kalorifer kazanını, yani içeride ne para edecek eşya varsa çalıp götürdüler. Akşamları ise hayvanlar barınak olarak kullanıyor. Oysa mahalemizde ilköğretim okulu sıkıntısı var. Bir sınıfta 80 öğrenci eğitim görüyor.”

Kaynak: Hürriyet Ankara

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.