Sahte içki baskını

738

Çankaya’da 676 litre kaçak içkiyle yakalanan iki kişi sorguda “Bu içkiler gayet kaliteli, kimseyi öldürmez. Dar gelirlinin, garibanın da yılbaşında eğlenmeye hakkı var” dedi.

Sahte içki baskını

ÇANKAYA Yakupabdal Mahallesi’ndeki bir evde sahte içki üretildiği yönünde gelen ihbarı değerlendiren Ankara İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki asayiş ve trafik kontrollerini arttırarak şüpheli bir minibüsü tespit etti. Bir cep telefonu şirketine ait olduğu belirlenen aracı takibe alan jandarma ekipleri, yoğun bir şekilde alkol kokusu yayan tek katlı bir eve ulaştı.

Orjinal işçilik

Arabaya ve eve eş zamanlı operasyon düzenleyen jandarma ekipleri, küçük çaplı bir içki fabrikasıyla karşılaştı. Yapılan aramalarda 676 litre sahte içkinin yanı sıra satmaya hazır durumda olan çok sayıda sahte viski, şarap, cin, tekila ve rakı ele geçirildi. Ayrıca bu içkilerin yapımında kullanılan 75 litre etil alkol, 2 bin 560 adet sahte bandrol, tonik asit, sodyum cila, karamel, anason, bilyalı kapak, mantar, 2 bin 350 adet boş şişe ve yapıştırılmaya hazır halde 45 bin adet çeşitli markalara ait etiket ele geçirildi.

Şok eden savunma

Şüphelilerin Jandarma’daki sorgulamarında ise şok eden bir savunma verdikleri iddia edildi. Bir çok vatandaşın ölümüne ya da görme yetisini kaybetmesine neden olan sahte içki üretimini garibanlar için yaptıklarını savunan Y.U ve H.T’nin “Bu içkiler gayet kaliteli, kimseyi öldürmez. Dar gelirlinin, garibanın da yılbaşında eğlenmeye  hakkı var” dedikleri öğrenildi.

Sahte içki nasıl anlaşılır

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, kaçak yollardan girmiş ürünlerden korunmak için vatandaşlara şu uyarılarda bulunuyor:
“Şüpheli görülen ambalaja sahip alkollü içkileri tüketmeyin. Kapağı üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve TAPDK logolarını taşıyan bandrol bulunmayan, bandrolü yırtık veya yıpranmış olan şişeleri almayın.
Bandrol üzerindeki logolar yukarı-aşağı yönde hareket ettirildiğinde ve farklı açılardan bakılmak suretiyle kontrol edildiğinde, mavi-turkuvaz renk dönüşümüne dikkat edin. Kapağında enjektör deliğine benzer delik bulunan şişeleri almayın Şişenin daha önce kullanılmış olup olmadığına veya bu izlenimi verip vermediğine bakın.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.