Redbull Yanlama / Ankara

0 924

Red Bull Yanlama Nedir, Ne Değildir?

Red Bull Yanlama yaklaşıyor. Ankara seferinden önce kafanızdaki soru işaretlerini silmeye geliyoruz!

Red Bull Yanlama geliyor. Dünyayı kasıp kavuran drift ateşi, 26 Ekim’de Ankara’yı saracak. Başvuru için hemen tıkla!

Peki nedir bu drift? Nasıl başlı başına bir spora evrilmiş, ne zaman en prestijli motorsporları etkinliklerine konu olmaya başlamıştır? Red Bull Yanlama’nın tarihine ve gelişimine göz atıp, spora yeni yeni tutulan amatörlere birkaç tavsiye vermenin tam sırası.

Dünya Yanlamayı Keşfediyor

Drift salgınının dünyaya yayılmaya başladığı yer için Uzakdoğu’ya kadar gidiyoruz. Japonya’daki patikalarda A noktasından B noktasına daha hızlı gitmenin yollarını arayan yarışçı grupları, keskin virajlarda lastiklerinin tutuş limitlerini zorladılar. Sonuç bekledikleri gibi olmadı, fakat farkında olmadan yeni bir spora can vermişlerdi.

Altmışlı yıllarda Japonya’da başlayan bu hikaye, asıl ivmeyi ülkede düzenlenen All Japan Touring Car Championship yarışları ile kazandı. Yarışı birinci bitiren sürücülerden biri bir gün, patikalarda öğrendiği bu havalı numarayı kutlamasına katmayı akıl etti. Lastikler yanarken, çıkan duman seyircilerin coşkusunu ikiye katladı.

Uluslararası motorsporları arenasının yanlamayı keşfi ise yirmi yılı aştı. Japonya ve Çin’den sonra Kraliçe topraklarında bir salgına dönüşmeye başlayan drift, 2005 ile birlikte Red Bull radarına da girdi ve Orta Doğu coğrafyasında yeni bir kıvılcım yaratan Red Bull Car Park Drift etkinliğine 2008’de start verildi. Red Bull Yanlama’yı da içinde bulunduran farklı elemeler sonunda yapılan finaller büyük ilgi görmeye devam ediyor.

 

Sporun Yüzü Abdo Feghali de Ankara’da Olacak

Red Bull Car Park Drift ilk günden itibaren spot ışıklarını doğrultacağı gerçek bir şampiyon buldu ve yarışların elçiliğini Abdo Feghali üstlendi. 2011’e gelindiğinde Red Bull Car Park Drift kapsamında tam 19 ülke elemesi düzenlenirken, 2012’de Ürdün’deki Dünya Finali 20 bini aşkın seyirci topladı.

Bir sonraki yıl ise drift tarihinin bir rekorunun tarihe gömülmesine tanık oldu. Ralli şampiyonu olarak girdiği spordan bir drift efsanesi olarak çıkan Feghali, bu statüsünü Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini alarak perçinledi. Abu Dabi’de 11 kilometrenin üzerinde yanlayarak en uzun drift rekorunu ikiye katlayan Feghali’nin başarılı denemesi yukarıdaki videoda. Efsane ismin performanslarını daha yakından seyretmek içinse 26 Ekim’de Ankara’da olun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.