MÜLTECİ KADINLAR TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

MÜLTECİ KADINLAR TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜLKELERİNDEKİ İÇ KARIŞIKLIKLAR NEDENİYLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE SIĞINAN MÜLTECİLERE KUCAK AÇMAYA DEVAM EDİYOR

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ ORTAKLIYLA BAŞLATILAN PROJE KAPSAMINDA MÜLTECİ KADINLARIN TÜRKÇE DİL EĞİTİMİ ALMASI SAĞLANIYOR

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALTINDAĞ HANIMLAR LOKALİ’NDE AÇILAN KURSTA, MÜLTECİ KADINLAR İKİ AY SÜREYLE DİL EĞİTİMİ ALACAK

        multeci_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi, yaşanan iç karışıklık nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Başkent’te yaşayan mültecilerin yanında olmayı sürdürüyor.

        Her yaştan mülteciye barınmadan beslenmeye, eğitimden sağlığa kadar farklı farklı konularda destek olan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de mülteci kadınların Türkçe öğrenmesi için açılan dil kursuna katkı sağlıyor.

BM İLE ORTAK PROJE 

        Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülen proje çerçevesinde açılan dil kursunda ilk etapta 99 mülteci kadın Türkçe eğitim almaya başladı. 

        Altındağ Hanımlar Lokali’nde açılan dil kursunda, mülteci kursiyerlere eğitimin sonunda A1 Dil Sertifikası verilecek. Mülteci kadınlar, ikişer aylık periyotlar halinde devam ettirilecek dil kurslarına katılabilecek.      

ÖNCELİK ÇOCUKLAR VE ANNELERE EĞİTİM   

        Birleşmiş Milletler ile 2017 Aralık ayında imzalanan protokol kapsamında, projenin 3 aşamadan oluştuğuna dikkat çeken yetkililer, mülteci çocukların okullarda eğitimi başta olmak üzere annelerine de Türkçe dili ve mesleki eğitim imkanı sağlandığını ifade ettiler.

       Projenin birinci aşamasında sokakta çalışan 193 mülteci çocuk okullarda eğitim almaya başlarken, ikinci aşamada 99 mülteci kadına da Türkçe dil eğitimi verilmeye başlandı. Üçüncü aşamada ise mesleki kurslar düzenleneceğini vurgulayan yetkililer, “Aralık 2018 tarihinde sona erecek proje ile hem mülteci çocuklar okullaşmış hem de anneleri mesleki beceri kazanarak ekonomik bağımsızlıklarını kazanmış olacaklar” bilgisini verdiler.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.