Kusunlar Köyü’nde 20 Yıllık Mağduriyet

0 1.063
Mamak Kusunlar Köyü’nde yapılması beklenen Doğukent Projesi 20 yıldan fazladır 40 binden fazla vatandaşı mağdurediyor. 1994 yılında vatandaşların elinden arsaları alınarak yapılması planlanan Doğukent Projesi’nde20 yıldır herhangi bir girişim yok.
1994 yılında yapılması planlanan ve bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından söz verilen proje 20 yıldan fazladır yapılmayı bekliyor. Mağdur olan vatandaşlar Melih Gökçek’in 94 yılında projeyi 5 yılda tamamlayacağı sözünü verdiğini ve belediyeye arsalarının yüzde 67’sini hibe ettiklerini belirttiler. Melih Gökçek’in 94 yılında bizzat köye gelerek burayı Paris yapacağım dediğini aktaran vatandaşlar 20 yıldır mağdur olduklarını söyledi.
“MELİH BEY ARSALARIMIZ GASP ETTİ”
Doğukent Proje’sinin Ankara’da ilk toplu konut projelerinden biri olduğunu söyleyen köy sakinlerinden biri “Arsanın sahiplerinden yarısı vefat etti. Gasp var bizim arsalarımızı Melih Bey gasp etti. Biz hatayı en başta yaptık arsalarımızı vererek. Bizden 40 ve 80 kuruşa aldıkları arsayı belediye şimdi bize 225 kuruşa satmak istiyor” dedi.
“40 – 45 BİN KİŞİ MAĞDUR”
Boş boş duran arsalara yüklü miktarda para ödediklerini aktaran bölge sakinleri tarlalarını satıp vergi ödediklerini belirtti. Kusunlar Köyü Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Mesut Çakır ”Projenin bir an önce yapılmasını istiyoruz. 40 – 45 bin kişi mağdur durumda, köyde bulunanların yüzde 90’nı Ak Partiye oy veriyor” şeklinde konuştu.
BÖLGE KADERİNE TERK EDİLDİ
750 hektarlık alana yapılması planlanan proje 20 yıldır yapılmayı bekliyor ancak arsaya en ufak bir çivi bile çakılmamış. Kendilerine verilen sözlerin hiç birinin yerine getirilmediğini aktaran vatandaşlar arsalara moloz döküldüğünü söyledi. 30 mart yerel seçimlerinden 2 ay öncede kendilerine projeye seçimden sonra başlanacağı sözünün verildiğini söyleyen köylülerden ihmal edilmişlik sitemi yükseliyor.
“44 DÖNÜMLÜK ARAZİ 17 DÖNÜME DÜŞTÜ”
Yeni yasayla mahalleye dönüşen Kusunlar Köyü sakinleri bölgede bulunan taş ocaklarının da kaldırılması gerektiğini söyledi. 750 hektarlık projede 100 dönümlük arazide kooperatifle belediye arasıda davalık durumda. Ancak bu durum projenin aksaması için önem teşkil etmiyor. Kooperatifler ve kişiler üzerine olan arsalar toplam 40 – 45 bin kişiyi etkiliyor. Arsalarının yüzde 67’sini belediyeye verdiklerini söyleyen bir vatandaş “Bu da belediyeye yetmiyor bizden yüzde 80’den fazla pay istiyor. Bizim kooperatif de 144 kişi var ancak böyle olursa 80 bina yapılacak biz hakkımızı istiyoruz. 44 dönümlük arazi 17 dönüme düştü ancak Belediyenin gözü doymuyor” şeklinde konuştu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.