ÇOCUK MECLİSİ MATEMATİĞİN RENKLİ YÜZÜNÜ KEŞFETTİ…

ÇOCUK MECLİSİ MATEMATİĞİN RENKLİ YÜZÜNÜ KEŞFETTİ…

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 24. DÖNEM ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK BİLİM MERKEZİ’NDE “ARAMIZDA MATEMATİĞİ SEVMEYEN VAR MI?” KONULU EĞİTİME KATILDI

-ÇOCUK MECLİSİ, İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA “İSTİKLAL MARŞINI EN GÜZEL OKUMA” YARIŞMASI DA DÜZENLEDİ

-KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ALİ DAYI ÇOCUK KÜTÜPHANESİNİ DE ZİYARET EDEN ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ, ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDE İSE FİDAN DİKİMİ YAPTI

         cocuk_meclis_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi 24. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi’nde “Aramızda Matematiği Sevmeyen Var mı?” konulu eğitime katılarak, başarı sertifikalarını aldı.

         Bilimin ve Matematiğin günlük yaşamla ilgili bağlantısını kurmak, Matematiğin sanatla ve sporla olan ilişkisini fark etmek, eğlenerek bilimin canlı yüzünü keşfetmek ve çocuklara bilimi sevdirmeyi amaçlayan Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi, Çocuk Meclisi üyelerini birbirinden renkli oyunlarla ağırladı.

MATEMATİĞİN EN EĞLENCELİ HALİ

          Eğitime katılan ve bu sayede Matematiği daha çok sevdiğini belirten Çocuk Meclisi Basın Yayın Komisyon Üyesi Selin Bulut, “Buraya gelerek matematiği daha keyifli bir şekilde öğreniyorum. Matematiğe ilgim daha çok arttı ve odaklanmamı sağladı. Matematiği eğlenerek ve yaşayarak deneyimlemekten mutluluk duydum” dedi.

        Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü Eğitmenleri ise Matematik biliminin sevdirilmesi amacıyla düzenlenen eğitimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Burada 18 Bilim Okulu var. Matematiğin eğlenceli ve keyifli yüzünü çocuklara göstermeği amaçlıyoruz. Uygulayarak ve yaşayarak farkındalık kazanmış oluyorlar. Bu oyunlar sayesinde mekanda konum, problem çözme yeteneği, farklı kombinasyonlar kurmak ve becerilerini geliştirme alanlarında etkileşim kurabilen çocuklar Matematiğin soyut bir kavram olmadığını yaşayarak ve eğlenerek öğreniyorlar. Üç boyutlu oyunları gösteriyoruz. Kamyon kasası küpü, tangram, katamino ve puzzle küpü oyunlarıyla çocuklar üç boyutlu düşünmeyi, parçaları bir araya getirmeyi, yardımlaşmayı öğreniyorlar ve işbirliği ile problem çözme yeteneği kazanıyorlar. Düşünme kapasitelerini zorlandıklarında da ufak ipuçları veriyoruz ve bu sayede çocuklar özgüven kazanmış oluyorlar.”

KÜTÜPHANE ALIŞKANLIĞI

         Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri, Ankara’nın tek çocuk kütüphanesi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Ali Dayı Çocuk Kütüphanesini de ziyaret ederek, çocuk kitapları yazarı Gaye Dinçel ile söyleşi gerçekleştirdi.

          Çocuklara özel tasarlanmış olan ve 15 binden fazla çocuk kitabını bünyesinde barındıran bu renkli kütüphaneyi yakından tanıma imkanı bulan Çocuk Meclisi üyeleri, kütüphane alışkanlığı kazanmak amacıyla bu gezilerini yıl içinde sürdürme kararı aldı.

İSTİKLAL MARŞI YARIŞMASI                               

           Büyükşehir Belediyesi, Çocuk Meclisi üyeleri arasında 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında “İstiklal Marşını En Güzel Okuma Yarışması” da düzenledi.

           İstiklal Marşı Yarışmasında birinciliği kazan Rana Yumruçalı, “Bu anlamlı yarışmada birinci olmak bana da sürpriz oldu ve çok mutlu oldum” sözleriyle düşüncelerini dile getirirken, Yumruçalı’ya Çocuk Meclisi tarafından Mahmut Tunaboylu’nun “Ormandaki Tehlike” kitabı ile Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” kitabı hediye edildi.

ÇOCUK MECLİSİ’NİN FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTU

  Orman sevgisi ve doğaya olan duyarlılığın geliştirilmesi amacıyla farklı dikim alanlarında 2011 yılından beri fidan dikimi gerçekleştiren Çocuk Meclisi üyeleri, bu geleneği bu yıl da bozmadı.

   Ankara Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde gerçekleştirilen ağaç dikimine katılan 24. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, çam fidanlarını toprakla buluşturdu.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.