BÜYÜKŞEHİR’DEN, UÇAKLA CENAZE NAKİL HİZMETİ

0 270

BÜYÜKŞEHİR’DEN, UÇAKLA CENAZE NAKİL HİZMETİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, CENAZE YAKINLARININ TALEP ETTİĞİ KENTE, THY UÇAKLARIYLA, ÜCRETSİZ OLARAK CENAZELERİNİ TAŞIYOR

 BÜYÜKŞEHİR, 8 AYDA UÇAKLA ANKARA DIŞINA 696 CENAZE GÖNDERDİ

HİZMET KAPSAMINDA, REFEKATÇİNİN BİLETİNE DE YÜZDE 20 İNDİRİM  UYGULANIYOR 

         cenaze_nakil_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi, cenaze yakınlarının talep ettiği kente, THY uçaklarıyla, ücretsiz olarak cenaze nakil hizmeti veriyor. Büyükşehir, yılın 8 ayında, 696 cenazeyi, havaalanı bulunan kentlere ücretsiz taşıdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren “Alo 188” Cenaze Merkezi, vatandaşların talebi üzerine, cenazeleri, bozulmasını önleyen özel tabutlara koyduktan sonra, THY uçaklarıyla, istenilen havaalanına gönderiyor. Cenazeler, havaalanında da yakınları tarafından teslim alınıyor. Cenazeye uçakta refakat etmek isteyen bir kişi de THY uçak tarifesinden yüzde 20 indirimli olarak yararlanabiliyor.

HAVALANI BULUNMAYAN YERLERE DE ARAÇLA NAKİL HİZMETİ…

Büyükşehir Belediyesi, havaalanı bulunmayan kentlere de karayoluyla, bu yılın 8 ayında, vatandaşların talebi doğrultusunda 516 cenazeyi araçlarıyla ücretsiz taşıdı.

Alo 188” Cenaze Merkezi, kent dışına nakil hizmetlerinin yanı sıra ölüm raporunun alınmasından, dini vecibelerin yerine getirilmesine kadar tüm hizmetleri ücretsiz gerçekleştiriyor.

Ölüm raporu alındıktan sonra, vefat eden kişinin cenazesiyle ilgili tüm işlemlerin görevli ekipler tarafından yapılmasından ve camide gerekli dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından, cenaze, araçlarla defin yerine götürülerek toprağa veriliyor. Din görevlileri de kabir başında ücretsiz hizmet veriyor. Cenaze hemen defnedilmeyecekse, Karşıyaka, Ortaköy, Sincan ve Gölbaşı mezarlıklarında bulunan morglardan birinde, yine ücretsiz olarak defin gününe kadar bekletiliyor.