BÜYÜKŞEHİR’DEN, PET SHOP’ÇULARA EĞİTİM

0 277

BÜYÜKŞEHİR’DEN, PET SHOP’ÇULARA EĞİTİM

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN,  PET SHOP SAHİPLERİ VE YEREL HAYVAN GÖREVLİLERİ İÇİN DÜZENLEDİĞİ SERTİFİKA EĞİTİMİ BAŞLADI

EĞİTİME, PET SHOP SAHİPLERİ VE YEREL HAYVAN GÖREVLİLERİNİN YANI SIRA HAYVANSEVERLER DE KATILIYOR

petshop_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin, pet shop sahipleri ve yerel hayvan görevlileri için düzenlediği sertifika eğitim programı başladı.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği gereğince, ev ve süs hayvanı satan dükkan sahiplerinin ruhsat alabilmeleri için zorunlu olan “Ev ve Süs Hayvanı Satış Yeri” ile “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi” sonunda, katılımcılara sertifika veriliyor. Pet shop açmak isteyenlere, sertifikaları yoksa ruhsat verilmiyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nca Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen bugünkü derste, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Pınar Saçaklı, katılımcılara, kedi ve köpeklerin beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Kedi ve köpeklerin beslenmeleriyle ilgili temel farkları ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlatan Saçaklı,  öksüz kalmış yavruların beslenme ve bakımıyla ilgili yapılan yanlışları da dile getirdi.

         Saçaklı’nın katılımcılara aktardığı önemli bilgilerin yanı sıra katılımcılar arasında bulunan pet shop sahipleri, yerel hayvan görevlileri ve programa katılan hayvanseverler de çeşitli sorular yöneltti.

Eğitim programı, Cuma günü yapılacak sınavla sona erecek.

SERTİFİKA, YASAL OLARAK ZORUNLU

         Büyükşehir Veteriner Şube Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı uzman ve eğitimcilerinin ders  vereceği sertifika programında, konuyla ilgili yasa ve yönetmelikler, ruhsat koşulları ve kayıt sistemi, yasaklı ırk ve türlerin tanımı, hayvanlarda ilk yardım, hayvanlarda bakım ve beslenme, hayvan refahı, hayvan davranışları, hayvan ekolojisi ve pet-shop’larda barınak ve bina düzeniyle ilgili alt başlıklar bulunuyor.

Hayvanların korunması ve bakımıyla ilgili dernek, vakıf gibi tüzel kişilik bünyesinde faaliyette bulunan hayvanseverler de bu kursa katılıyor. Yerel hayvan görevlileri, kurs sonunda girdikleri sınavda başarılı oldukları takdirde, alacakları belgeyle, yerel sınırlar dahilinde hayvan hakları konusunda tasarrufta bulunabilmek için özel yetki sahibi oluyor.

 

  • BÜYÜKŞEHİR'DEN, PET SHOP'ÇULARA EĞİTİM
  • BÜYÜKŞEHİR'DEN, PET SHOP'ÇULARA EĞİTİM
  • BÜYÜKŞEHİR'DEN, PET SHOP'ÇULARA EĞİTİM
  • BÜYÜKŞEHİR'DEN, PET SHOP'ÇULARA EĞİTİM