BAŞKENT’TE BALIK DENETİMLERİNE SIKI KONTROL

0 258

BAŞKENT’TE BALIK DENETİMLERİNE SIKI KONTROL

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TOPTANCI HALİ’NDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ GÜNLÜK DENETİMLERLE ANKARA’LILARIN SOFRALARINDA TAZE VE SAĞLIKLI BALIK TÜKETMESİNİ SAĞLIYOR…

SAĞLIKSIZ VE BAYAT BALIKLAR TÜKETİCİYE ULAŞMADAN İMHA EDİLİYOR…

      balik_denetim_330.jpgAnkara Toptancı Hali’nde günlük balık denetimleri aralıksız devam ediyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Toptancı Hali’nde su ürünlerinin kalitesini arttırmaya yönelik denetimleri, Ankara’lıların taze balık tüketmesinin güvencesi oldu. 

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü Ekipleri’nce gerçekleştirilen denetimlerle başta balık olmak üzere su ürünlerinin sofralarımıza taze ve sağlıklı ulaşması sağlanıyor.

Kontroller sonucunda bayat veya sağlıksız olduğu belirlenen balıkların imha edildiğini belirten yetkililer, boyut ve türlerine göre standartların altında olduğu tespit edilen balıkların ise yem fabrikalarına gönderildiğini kaydettiler.

Başta balık çeşitleri olmak üzere 20’nin üzerinde su ürünü farklı kasalardan alınan numunelerinin kontrolden geçirilmesinden sonra vatandaşlara sunulmak üzere, perakende satış tezgahlarına taşınıyor. 

Toptancı Hali’nde gerçekleştirilen düzenli kontrollerin olumlu etkisine vurgu yapan yetkililer,  son zamanlarda yapılan denetimlerde kayda değer oranda bayat balığa rastlanmamasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.

DENİZ BALIKLARI SOFRALARIN GÖZDESİ-

Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz’den gelen günlük taze balık, Başkent sofralarının gözdesi. Av mevsimi süresince Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz’de avlanan balıklar günlük olarak, saat 04.00 ile 09.00 arasında Toptancı Hali’ne ulaşıyor.

         Balıkçılık’ta av sezonunun 1 Eylül’de açıldığını hatırlatan yetkililer, son günlerde Toptancı Hali’ne günde ortalama 4- 5 bin ton balık geldiğini bu miktarın geçmiş yıllara kıyasla az olduğuna dikkat çektiler.

         Hamsi, Sardalya ve İstavrit balıklarının hem mevsimi olması, hem de uygun fiyatıyla en çok tercih edilen deniz balıkları arasında ön sıralarda yer aldığını belirten yetkililer, baraj, göl, gölet ve ırmaklarda avlanan kefal,sazan ile üretim çiftliklerinde yetiştirilen alabalık, çupra, levrek ve yayın gibi balıkların da balıkçı tezgahlarının değişmez ürünleri olduğunu söylediler.

  • BAŞKENT'TE BALIK DENETİMLERİNE SIKI KONTROL
  • BAŞKENT'TE BALIK DENETİMLERİNE SIKI KONTROL
  • BAŞKENT'TE BALIK DENETİMLERİNE SIKI KONTROL