BAŞKENT’İN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ

0 286

BAŞKENT’İN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ, HER MESLEK VE ALANDA GÖREV YAPAN YÖNETİCİ BÜYÜKLERİNİ ZİYARET EDEREK HEM BİLGİ ALIYOR HEM DE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GETİRİYOR

ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ OCAK AYINDA, TRT GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM EREN İLE AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKAN YARDIMCISI DR. MEHMET KARABAY’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

MİNİK ÜYELER AYRICA ANKARA’DA “ULUSLARARASI ÇOCUK ZİRVESİ” VE “ÇOCUK MEDYA KONFERANSI”NIN YAPILMASI ÖNERİSİNDE BULUNDULAR

         cocuk_meclisi_330.jpgÇocukların fikirlerine büyük önem veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi üyeleriyle koordinasyon içinde çalışıyor.

       Ankara Büyükşehir Belediyesi 23. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent’te gördükleri sorunları yakından takip ederek, şehir yönetiminde rol alan büyüklerine bu sorunları iletiyor, çözüm önerileri sunuyor.

ULUSLARARASI ÇOCUK MEDYA KONFERANSI

      Çeşitli meslek ve alanlarda görev alan yöneticilere yönelik ziyaretlerini Ocak ayında da sürdüren Çocuk Meclisi üyeleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i makamında ziyaret etti.

      Minik üyeler öncelikle medyaya ilişkin ‘çocuk görüşü’ başta olmak üzere eleştiri, beklenti ve önerilerini TRT Genel Müdürü Eren ile paylaştı. Çocuk Meclisi Başkanı Buse Sert, Çocuk Meclisi’nin faaliyetlerini kısaca tanıtarak, Çocuk Meclisi’nin düzenlediği “Çocuk Dostu Bir Medya Hayal mi” seminer kitapçığını da TRT Genel Müdürü Eren’e takdim etti.  

15 Temmuz Haber Stüdyosu, Dış Haberler ve Spor Servislerini de gezen Çocuk Meclisi üyelerinin yayıncılıkla ilgili sorularını yanıtlayan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, 6.sı İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı”nın, Ankara’da düzenlenmesine ilişkin taleplerini de olumlu karşıladığını söyledi.

ÇOCUK YAYINLARI

       Okullarda “Medya Okur Yazarlığı” ile ilgili bir seçmeli ders olması gerektiğini vurgulayan minikler, çocuk yayın ilkeleri konusunda da ayrıntılı bilgi aldılar.

        Meclis üyesi çocuklar, TRT Genel Müdürü Eren’e Çocuk Meclisi’nin aylık olağan genel kurul toplantılarının TRT’de haber yapılması talebinde bulunurken ayrıca kendilerine radyoda seslendirme görevi verilmesini, çizgi film ve diğer çocuk programları ile ilgili yaratıcı fikirlerini de TRT ile paylaşmayı düşündüklerini ifade ettiler.

ULUSLARARASI ÇOCUK ZİRVESİ ÖNERİSİ

          Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyelerinin bir başka ziyaret noktası da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oldu.

         Bakanlıkta Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay’ın ağırladığı miniklere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven de eşlik etti. Çocuk Meclisi üyeleri ziyarette, yeni bir öneri sundu. Minikler, Ankara’da dünyanın farklı ülkelerinden gelecek ve çocukların sorunlarını konuşup tartışacakları, “Uluslararası Çocuk Zirvesi” yapılmasını istediler.

TEHLİKELİ DİJİTAL OYUNLARA DİKKAT

           “Uluslararası Çocuk Zirvesi” önerisini desteklediğini belirten Karabay, çocuklara yönelik dijital oyunlar konusunun da önemine vurgu yaptı.

          Tehlikeli bilgisayar oyunlarının engellenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Karabay, “Bakanlığımızın Dijital Oyunlar İhbar Hattı” var, hepiniz bu hattı arayabilirsiniz. Çocuklar için tehdit teşkil eden oyunlara karşı hem yurtiçinden, hem de yurtdışından mücadele sürdürülmektedir” dedi.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR SORUNU

          Mülteci çocukların sorunlarına karşı duyarlılıklarını Bakan Yardımcısı Karabay ile paylaşan Çocuk Meclisi üyeleri aynı zamanda kimsesiz çocuklar, sokakta çalışan çocuklar, cinsiyet eşitliği ve risk altındaki çocuklarla ilgili çalışmaların hızlandırılmasını talep etti.

          Türkiye’de bulunan 3,2 milyon mültecinin yarısının çocuk olduğuna dikkat çeken Karabay şu bilgileri paylaştı:

Sokak çocukları bakanlığımız tarafından mobil ekipler tarafından izleniyor ve devlet koruması altındalar. Sokaklarda çalıştırılan 5 bin kadar çocuğa şefkat elini uzattık. Şiddet görmüş, suça sürüklenen, risk altında bulunan çocuklara yönelik Çocuk Destek Merkezleri’nde bin 500’den fazla çocuğun yeniden hayata bağlanmaları sağlandı.”

  • BAŞKENT’İN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ
  • BAŞKENT’İN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ
  • BAŞKENT’İN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ