BAŞKENT’İN 50. KARDEŞ KENTİ KARADAĞ’IN BAŞKENTİ PODGORİTSA

BAŞKENT’İN 50. KARDEŞ KENTİ KARADAĞ’IN BAŞKENTİ PODGORİTSA

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ALİ GÖKŞİN İLE PODGORİTSA BELEDİYE BAŞKANI IVAN VUKOVİÇ, “KARDEŞ KENT PROTOKOLÜ” İMZALADI

         karadag_330.jpgBaşkent’in 50. kardeş kenti, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa oldu. 

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Gökşin ile Podgoritsa Belediye Başkanı Ivan Vukoviç, “Kardeş Kent Protokolü”nü imzaladı.

EN GÜZEL DOSTLUK: PAYLAŞIM

         Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Branco Miliç’in de katıldığı imza töreninde konuşan Ali Gökşin, Türkiye ile Karadağ arasında hem tarihe dayanan hem de 2006 yılında Karadağ’ın bağımsızlığının ardından hızla gelişen siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinin önemine vurgu yaptı:

“Gerek devlet kurumları arasında gerekse özel sektör arasında üst düzey ilişkiler gelişmeye başladı. Balkanlardaki en güzel turizm bölgelerinden birine sahip olan Karadağ’a vatandaşlarımız büyük ilgi gösteriyor. Biz de Başkentler olarak bu güzel işbirliğini taçlandırmak amacıyla şehirlerimiz arasında gerek bilgi ve tecrübe paylaşımına gerekse halklarımız arasındaki dostluğun geliştirilmesine vesile olacak olan Kardeşlik Protokolünü hayata geçiriyoruz.” 

BAŞKENT İSİMLERİ ÜLKELERDE YAŞAYACAK

         Ankara’da bir caddeye Podgoritsa ismini verdiklerini belirten Gökşin, Podgoritsa’da da bir Bulvara Ankara isminin verilecek olmasından çok mutlu olduklarını söyledi.

         Gökşin, Ankara Büyük Belediyesi olarak deneyimlerini Podgoritsa Belediyesi ile paylaşacaklarını ve yakın işbirliği içinde olacaklarını belirtirken, Podgoritsa Belediye Başkanı Ivan Vukoviç ise iki ülke arasında derin tarihi ilişkiler olduğuna dikkat çekerek, iki Başkentin “Kardeş Şehir” olmasıyla ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını ifade etti.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.