ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI

0 280

ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK, POLATLI’DA DÜZENLENEN “ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

BAŞKAN GÖKÇEK:

“İLK KEZ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BÜNYESİNDE KURULAN KIRSAL HİZMETLER VE JEOTERMAL KAYNAKLAR DAİRE BAŞKANLIĞI VASITASIYLA ÜRETİCİ VE ÇİFTÇİLERE HER ALANDA HİZMET GÖTÜRDÜK”

“ANKARA’NIN BÜTÜN İLÇELERİNE, 54,5 MİLYON TL TARIMSAL DESTEK SAĞLADIK”

“ÖZEL İDARENİN YETKİLERİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE GEÇMESİNE RAĞMEN, ÖZEL İDAREYE VERİLEN KAYNAKLAR, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE AKTARILMADI”

         tarimsal_sulama_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2014 yerel seçimleriyle birlikte Özel İdare’nin yetkilerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine rağmen, Özel İdare’ye verilen kaynakların, Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılmadığını söyledi.

         Başkan Gökçek, Polatlı’da düzenlenen “Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı”na katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ankara Valisi Ercan Topaca, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Selek,  Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz ve DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ın katıldığı Çalıştay; Akra Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.  Başkan Gökçek, burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara’nın ilçelerine yaptığı tarım ve hayvancılık desteklerini anlattı.

          Başkan Gökçek, Türkiye’de ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Daire Başkanlığı aracılığıyla vatandaşlara tarımsal destek sağlandığını belirterek, “Kırsal hizmetler olarak tüm ilçelere 54,5 milyon liralık destek sağladık” dedi. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

          “Çıkarılan kanunla, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, kırsal hizmetlere destek sağlaması için yetki verildi. Bu yetkiden sonra, Türkiye’de ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı vasıtasıyla bugüne kadar değişik branşlarda çiftçilerimize hizmetler yapmaya çalıştık. Taş toplamadan, tohum desteklerine, yem bitkisi dağıtımından arıcılığa, sebze fidesinden meyve fidanı dağıtımına, damızlık hayvan desteğinden küçükbaş sürü projelerine, paketleme tesislerinden mezbaha projelerine, iyi tarım uygulamaları desteklerinden çiğ süt satışına kadar bir çok alanda destek verdik. Kırsal Hizmetler Dairesi olarak Ankara’nın tüm ilçelerine, toplam 54,5 milyon liralık tarımsal destek sağladık.”

“YETKİ DEVRİ VAR, ANCAK KAYNAK DEVRİ YOK”

2014 yerel seçimleriyle birlikte il özel idarelerinin yetkisinin büyükşehir belediyelerine devredildiğini, buna karşın özel idarelerinin kaynaklarının büyükşehirlere aktarılmadığını belirten Başkan Gökçek, “Özel idarelerin yetkileri bize devroldu ama buna karşılık özel idareye verilen kaynaklar belediyeye aktarılmadı. Bize sadece yetki aktarımı yapıldı” dedi.

  • ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI
  • ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI
  • ANKARA TARIMSAL SULAMA ÇALIŞTAYI