ANKARA İTFAİYESİ’NİN MİNİK MİSAFİRLERİ

0 280

ANKARA İTFAİYESİ’NİN MİNİK MİSAFİRLERİ

İTFAİYE MERKEZİ’Nİ ZİYARET EDEN ANAOKULUÖĞRENCİLERİ, KIRMIZI RENGİ, YANIP SÖNEN LAMBALARI VE SİREN SESLERİYLE TANIDIKLARI İTFAİYECİLERİ YAKINDAN GÖRME VE TANIMA FIRSATI BULDULAR

MİNİKLER, İTFAİYE’DE İLK DEFA EĞİTİM AMAÇLI KULLANIMA BAŞLANAN “ELEKTRONİK YANGIN SÖNDÜRME SİMİLASYONU CİHAZININ” EKRANINDAN, TEMSİLİ OLARAK YANGIN SÖNDÜRDÜ  

    itfaiye_330.jpgBüyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, çocuk yuvası öğrencilerini  misafir etti.      

İtfaiye Merkezi’ni ziyaret eden Keçiören Begüm Anaokulu öğrencileri, cadde ve sokaklarda hızla geçen, kırmızı rengi, yanıp sönen lambaları ve siren sesleriyle tanıdıkları,  itfaiyecileri yakından görme ve tanıma fırsatı buldular.

Merkezde görevli itfaiye eğitim uzmanları, miniklere ilk olarak, yangına yol açan ateş ve ateş kaynaklarını tanıttı. İtfaiyeciler, yangınların çoğu zaman dikkatsizlik ve ihmal sonucu meydana geldiğine dikkat çekerek, miniklere, ateş ve ateş kaynaklarından uzak durmaları uyarısında bulundu. 

Yangına başlangıç aşamasında müdahalenin çok önemli olduğunu, can ve mal kaybının önlenmesinde etkin rol oynadığını anlatan uzmanlar, yangın tüpüyle ateşin nasıl söndürüleceğini gösterdiler.  

Miniklere yaşlarının çok küçük olduğunu söyleyen ve yangın tüplerini kullanabilmeleri için biraz daha büyümeleri gerektiğini anlatan eğitim uzmanları, kendilerine düşen görevin herhangi bir ateş gördüklerinde ortamdan uzaklaşarak, büyüklerine haber vermeleri olduğunu söylediler.

Daha sonra İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda ilk defa eğitim amaçlı kullanıma başlanan “elektronik yangın söndürme similasyonu cihazının” ekranından, temsili yangın ve buna bağlantılı olarak da duman similasyonu gerçekleştirildi.

Tatbikatın ardından, eğitim uzmanlarının “Kim itfaiyecilik mesleğini seçmek istiyor?” sorusuna, minikler yarışırcasına parmak kaldırarak itfaiyeci olacakları cevabını verdiler.  

Anaokulu öğrencilerinin, itfaiyeciler ve itfaiyecilikle ilk tanışması, yaşadıkları eğlenceli ve sıcak ortam, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi’nin, miniklere boyama kitapçığı armağan etmesiyle sona erdi. 

 

  • ANKARA İTFAİYESİ'NİN MİNİK MİSAFİRLERİ
  • ANKARA İTFAİYESİ'NİN MİNİK MİSAFİRLERİ
  • ANKARA İTFAİYESİ'NİN MİNİK MİSAFİRLERİ
  • ANKARA İTFAİYESİ'NİN MİNİK MİSAFİRLERİ
  • ANKARA İTFAİYESİ'NİN MİNİK MİSAFİRLERİ