Ankara’ da Köşk yolunda derin yarık

0 299

Çankaya’da, Başbakanlık Çankaya Köşkü’nün yanı başındaki Ziaur Rahman Caddesi yolunun bir bölümünde meydana gelen çökme ve derin çatlaklar vatandaşları korkutuyor. Edinilen bilgiye göre caddenin bitişiğinde devam eden özel bir firmaya ait inşaat için 1 ay önce yapılan fore kazık ve ankraj çalışması sırasında zemin suyu boşaldığı için yolda çökme meydana geldi. Çökme nedeniyle yolun bir bölümünde derin çatlaklar oluşurken, yol ile şantiye arasındaki alanda yer alan iş yerlerinden bazıları da zarar gördü. Aradan geçen sürede çökme ve çatlaklar büyüyerek yolda derin yarıklar oluştu.

BÜYÜMEDEN ÖNLEM ALINMALI

Semt sakinlerinin korkmasına sebep olan yarıklar nedeniyle sürücüler de zor anlar yaşamaya başladı. Yolda yaşanabilecek büyük boyutlu bir çökme tehlikesine dikkat çeken vatandaşlar, “Yoldaki çatlakların arasına beton döktüler, üzerine de yama yaptılar. Ama zamanla çatlaklar tekrar açıldı. Yolun büyük kısmı çökmüş durumda. Başbakanlık Çankaya Köşkü tarafındaki kaldırımların dibi açılmaya başlayınca korkmaya başladık. Çökme daha da büyümeden önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı.

FEN İŞLERİ VE ASKİ İNCELEME YAPTI

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(ASKİ) ile Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın gerekli incelemeleri yaptığını belirten inşaat firmasından bir yetkili, şunları söyledi:
“Şantiyemizle alakalı bir durum değil. Projelerimiz belediyenin onayı dahilinde yapıldı. İnşaat için fore kazık ve ankraj çalışması yaptık. Kazıkları atınca zemindeki su boşalır. Burada bir şebeke ya da yeraltı suyu var. Bir de bizden önce kanal çalışması yapılmış. yolun altı zamanında kazılıp, dolgu yapıldığı için toprak, suyun boşaldığı alana inmeye başlıdı. Hem Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın hem de ASKİ’nin haberi var. Onlar da tetkiklerini yaptılar. Bildiğimiz kadarıyla ASKİ, yolun altındaki içme suyu ve kanalizasyon kanallarında bir patlama ya da çatlama var mı diye tetkiklerini sürdürüyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı da önümüzdeki günlerde asfalt kaplamasını yapacak.”

BELEDİYE: FİRMAYA 400 BİN TL CEZA

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yoldaki zararın, inşaat çalışmasından kaynaklı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Orayla ilgili firma hakkında tutanağı tuttuk. 400 bin küsur TL ceza kestik ve encümene havale ettik. Ceza kararı perşembe günkü encümen toplantısında çıkacak. Ayrıca yola verilen zarar da firmadan alınacak. Ekiplerimiz yoldaki açılmaların boyutunu ölçüyor. Ona göre çalışma yapacağız ve masrafları da firmadan alacağız.”

FİRMA: ŞANTİYEMİZLE İLGİLİ DEĞİL

Firma yetkilileri ise şöyle konuştu: “Şantiyemizle ilgili bir durum söz konusu değil. Projelerimiz belediyenin onayı dahilinde yapıldı. İnşaat için fore kazık ve ankraj çalışması yaptık. Kazıkları atınca zemindeki su boşalır. Burada da bir şebeke ya da yeraltı suyu var. Bir de bizden önce kanal çalışması yapılmış. Hem Fen İşleri Daire Başkanlığı hem de ASKİ tetkiklerini yaptı. Bildiğimiz kadarıyla ASKİ tetkiklerini sürdürüyor, Fen İşleri Daire Başkanlığı da önümüzdeki günlerde asfalt kaplamasını yapacak.”