Amerikada Iphone Fiyatları

0 43.592

Amerikada Iphone Fiyatları

Eylül 2020 tarihinde yeni Iphone 12 modellerinin tanıtılmasıyla beraber mevcut iPhone modellerinde fiyat düşüşü meydana geldi. Bu yazımızda Amerika’dan iPhone almamız durumunda ne kadar para ödeyeceğimizi hesapladık.

Bu makalemizi hazırlarken döviz kurunda yaşanan aşırı dalgalanmalar nedeniyle sabit bir TL fiyatı öneremedik. Buna göre fiyatlar dolar kurundan yazılmıştır.

Amerikada iPhone Fiyatları
Amerikada iPhone Fiyatları

Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi veya cep telefonunuz çalındığı zaman cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor.

Birçok kişinin bilmediği IMEI numarasını öğrenmek ise çok kolay. Bütün cep telefonu cihazlarında “*#06#” tuşlarını tuşladığınız zaman IMIE numaranızı öğrenebiliyorsunuz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yurtdışında getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin paylaştığı önemli bilgilere gelince…Yurtdışından telefon getirenler dikkat

Yurtdışından getirilen cihazımı Türkiye’de kullanabilir miyim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihazın 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılıyor.

Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?

 

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekiyor. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar)

Yurtdışından telefon getirenler dikkat

Yurt dışından gelen cihazımı kayıt altına aldırmam için herhangi bir süre sınırı var mı?

Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?

 

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapabilir.

Yurtdışından telefon getirenler dikkat

e-Devlet kapısı üzerinden kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?

 

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiliyor. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor ve kontroller elektronik ortamda yapılıyor.

Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde  herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekiyor.

Yurtdışından telefon getirenler dikkat

Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?

 

Kişinin e-devlet sisteminden  kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (149.20 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?

 

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı  IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekiyor. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmeli.

Yurtdışından telefon getirenler dikkat

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

 

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişilerin (Yabancı bireyler)  ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekiyor.

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

 

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkün.

Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?

 

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.